Zalety i wady treningu w domu

Ćwicz w domu – mocne strony

Wygoda – nie trzeba pakować ciężkiej torby z ubraniami i ręcznikami ani wychodzić gdzieś poćwiczyć w domu. Możesz ćwiczyć o każdej porze dnia i nocy, co ułatwia dostosowanie harmonogramu dnia, tak aby trening nie przeszkadzał innym zadaniom lub zajmował dużo czasu. W domu podczas treningu możesz słuchać ulubionej muzyki, co zmotywuje Cię do cięższej pracy.

Oszczędność – na szkolenie w domu nie jest wymagany żaden wkład finansowy. Potrafimy efektywnie trenować wykorzystując własną masę ciała oraz „sprzęt” dostępny w każdym domu, taki jak: sofa, krzesła, schody, ściana, drzwi. Jeśli jednak chcemy urozmaicić naszą domową edukację, możemy kupić elementy, które z pewnością nam na to pozwolą. Regulowana ławka, hak holowniczy, ekspandery, gumka i para regulowanych hantli przydają się w domowej siłowni.

Zmienność – kiedy ćwiczymy w domu, możemy łatwo dostosować program ćwiczeń, aby uniknąć nudy czy stagnacji. Jeśli jedno ćwiczenie nie daje nam więcej przyjemności, możemy je zmienić w inne. W internecie znajdziesz wiele przykładowych treningów na wszystkie partie mięśni, które możemy wykonać w domu.

Praktyka w domu – błędy

Przepraszamy – ćwicząc w domu zapewne znajdziemy tysiąc sposobów na pominięcie treningu, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy w pełni zmotywowani. Jest też wiele rzeczy, które są zdecentralizowane. Porzucenie ulubionego filmu lub gry… z dziećmi na szkolenie zajmuje dużo czasu i dużo determinacji.

Brak miejsca – niestety pokoje w naszym domu to nie jest duża siłownia. Niewielka przestrzeń znacznie obniża komfort treningu i nasze bezpieczeństwo. Podczas wykonywania ćwiczeń musimy uważać, aby nie podłączać telewizora, kredensu czy żyrandola. Sprzęt który kupiliśmy zajmuje dużo miejsca i może porysować panele.

Ludzie – kłopoty Ludzie, którzy zawsze czegoś od nas chcą, są prawdopodobnie najlepsi. problem treningu w domu, zwłaszcza jeśli ćwiczysz w małej grupie… mieszkanie, mamy dzieci lub mało wybaczających sąsiadów, którym mogą przeszkadzać „hałasy” dochodzące z naszego mieszkania. Edukacja.

Niektórzy uważają, że ćwiczenia w domu są mniej skuteczne niż ćwiczenia na siłowni. Odpowiedź brzmi: to zależy. Przede wszystkim o tym, czy wykonywane przez Ciebie ćwiczenia są na tyle trudne, aby zmusić mięśnie do przystosowania się do obciążenia treningowego, a tym samym do ich wzrostu. Jest to ważna część każdego programu treningowego i jeśli przegapisz ten punkt, trening w domu i na siłowni może nie przynieść pożądanych rezultatów.

Jak ćwiczyć w domu – przykłady ćwiczeń

Oto niektóre z najlepszych ćwiczeń z obciążeniem, jakie możemy wykonywać… w warunkach domowych.

Rozciąganie na drążku – jedno z najlepszych ćwiczeń rozwijających całą górną część ciała. Możemy dowolnie zmieniać położenie rąk na drążku, co pozwala wpływać na większe zaangażowanie mięśni ramienia czy pleców.

Przysiady to z pewnością najlepsze ćwiczenie rozwijające mięśnie ud i modelujące pośladki. Gdy podstawowa wersja tego ćwiczenia nie jest już dla nas trudna, możemy spróbować wykonać tzw. Przysiady pistoletowe, czyli siedzenie na jednej nodze.

Pompki – klasyczne ćwiczenie, które najbardziej angażuje mięśnie klatki piersiowej, ramion i ramion. Trudniejszą wersję możemy wykonać np. Wykorzystując oparcia krzeseł, które są dobrą alternatywą dla podciągania się na poręczach.

Deska – to dyskretne ćwiczenie to świetny sposób na wzmocnienie siły mięśni stabilizujących nasz organizm. W Internecie znajdujemy wiele wersji tego ćwiczenia, które można dostosować do naszego poziomu postępów.

Wysokie kolana w miejscu. Innymi słowy, kolano unosi się w tym samym miejscu. Ważne jest, aby plecy były wyprostowane i aby na zmianę unosić kolana w powietrzu jak najwyżej w szybkim tempie.

Wypad. Stań prosto ze złączonymi stopami. Następnie zrób krok do przodu prawą nogą i opuść się tak, aby kolano utworzyło kąt 90 stopni. Lewą nogą również pochyl się, kładąc kolano prawie na ziemi. Podnieś się i wykonaj ćwiczenie drugą nogą.

Push-up i rotacja. Wykonaj pompkę i skieruj w górę wyciągniętą ręką po każdej pompce. Obserwuj swoje ramię i zmieniaj ręce po każdej pompce.

Półka boczna. Połóż się na boku i trzymaj przedramię na podłodze. Twój łokieć powinien znajdować się w prostej linii z nadgarstkiem i tuż pod ramieniem. Następnie unieś biodra, tak aby ciało utworzyło linię prostą. Przytrzymaj tę pozę przez kilka sekund. Gotowy? Powtórz to samo ćwiczenie, ale teraz oprzyj się na drugim łokciu.

Przy  treningu ważne jest, abyś wykonywał ćwiczenia prawidłowo.

Ze względu na dużą intensywność ryzyko kontuzji jest wysokie. Dlatego podczas wykonywania ćwiczeń zwracaj szczególną uwagę na swoją technikę. Na przykład najpierw obejrzyj filmy, aby dokładnie wiedzieć, jak wykonać ćwiczenia. Pomocne jest również wykonywanie ćwiczeń (za pierwszym razem) przed lustrem, abyś mógł zobaczyć, czy robisz to dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *