Na początek chciałbym podziękować Marleny i Mateusza za wysyłanie mi cały opis z zdjęciami bardzo fajnego DIY żeby łatwo zrobić paneer nie mając pojemnika.

Autorzy tego super wpisu są Marlena Mazur i Mateusz Mazur.

Viren przygotowuje paneer w plastikowym pojemniczku, ale jeżeli nie macie takiego to można to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy użyć woreczka do sera :)

Aby uszyć woreczek do produkcji sera będziemy potrzebowali miękką bawełnianą ściereczkę lub dziecięcą pieluchę tetrową. Przed uszyciem, jeżeli ściereczka jest kolorowa należy ją wyprać, aby nie zabarwiła nam sera.

SONY DSC

Składamy ściereczkę lub pieluchę brzegami do siebie tak, aby po z łożeniu miała kształt rożka/ trójkąta i zaczynamy szyć. Jeśli posiadamy w domu maszynę uszycie woreczka zajmie nam dosłownie dwie minuty, przeszywamy brzegi woreczka ściegiem zwykłym płaskim, pozostałość materiały możemy obszyć ściegiem zygzakowym, aby materiał się nie strzępił.

SONY DSC

 

SONY DSC

Jednak jeśli nie jesteśmy posiadaczami maszyny bądź też nie potrafimy się nią posłużyć używamy igły i nici. Nawlekamy nić i zaczynamy szycie, na końcu nici zawiązujemy supełek i wbijamy nic w materiał, szyjemy brzegiem materiału, tak około pół centymetra od brzegu, najlepszy do obszycia woreczka będzie ścieg ozdobny dziergany. Poniżej link z opisem wykonania ściegu. http://bit.ly/1ch3CSc

Ściegiem dzierganym zeszywamy woreczek po całej długości, następnie czubek woreczka ścinamy tak, aby utworzyć półokrągłe wykończenie (jak na rysunku). Tak obszyty woreczek przekręcamy na prawą stronę i możemy już przystąpić do produkcji sera.

stiching style

 

 

SONY DSC

Samo zrobienie paneer w takim woreczku jest bardzo proste. Do durszlaka wkładamy woreczek jak na zdjęciu.

SONY DSC

Po wylaniu paneer do woreczka przelewamy go zimną wodą, a następnie odciskamy. Trzeba oczywiście przy tym uważać, żeby się nie poparzyć

Woreczek wkładamy pomiędzy dwie drewniane deski i przyciskamy wagą. Kilogramowe opakowania cukru są w sam raz ze względu na łatwość w dobieraniu wagi :)

SONY DSC

Paneer z takiego woreczka ma bardzo ładny kształt.Smacznego!

SONY DSC

 

Jak wam się podoba? mi osobiście bardzo podoba i mam nadzieje że ten DIY pomoże wam zrobić paneer samemu w domu bez pojemnika. Jeszcze raz dziękuję pięknie Marlenie i Mateuszowi. Kocham Was! :)